Connect with us

ogród

Czy warto stosować lampy uliczne LED?

Published

on

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest tematem, który bardzo często występuje w mediach. Jest to kwestia ważna zarówno dla gospodarstw domowych, jak i gospodarki całego kraju. Ceny energii systematycznie rosną i władze powinny zmniejszać jej wykorzystanie. Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań jest wymiana tradycyjnych lamp sodowych na lampy uliczne LED. Czy jest to działanie racjonalne, czy wynika z mody na używanie odnawialnych źródeł energii?

Trwałość i bezpieczeństwo

Lampy uliczne powinny zapewniać określony poziom oświetlania terenu. Zastosowanie lamp sodowych pozwala osiągnąć zadowalające rezultaty, niestety lampy nie są zbyt trwałe. Tradycyjne żarówki trzeba wymieniać bardzo często. Nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, co przy dużej ilości używanych lamp ma kolosalne znaczenie. Rozwiązaniem tych problemów są lampy uliczne LED. Nie zawierają ruchomych elementów, dzięki temu nie są wrażliwe na wibracje czy uderzenia występujące naturalnie na ulicach. W porównaniu do zwykłych żarówek, diody LED mogą działać nawet 50-krotnie dłużej. Na dodatek pochłaniają dużo mniejsze ilości energii — nawet o 80% mniej. Nie są to więc argumenty, które można zlekceważyć.

Regulacja barwy światła

Wprowadzanie oświetlania LED jest często oceniane negatywnie z uwagi na nienaturalną barwę światła. Jest to jednak pogląd, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Technologia LED pozwala na osiągnięcie praktycznie każdego odcienia światła. Lampy uliczne LED mogą świecić na wiele różnych kolorów, w tym na biało, zielono lub żółto. W sklepach dostępne są moduły pozwalające na uzyskanie dowolnego koloru z szerokiej palety barw. Takie lampy nie mają więc żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ani nie męczą wzroku bardziej niż tradycyjne żarówki.

Stopniowe zużycie

Diody LED pozwalają na uzyskanie pełnej intensywności świecenia od razu po zapaleniu. Nie emitują dużych ilości ciepła, co zwiększa ich sprawność. Pobierana energia nie zamienia się w ciepło tak, jak przy wykorzystaniu zwykłych żarówek. Poza tym diody nie gasną nagle, lecz stopniowo tracą swoje właściwości. Z tego względu lampy uliczne LED są dużo bardziej komfortowe podczas długiej eksploatacji. Można szybko zorientować się, które lampy wymagają najwcześniejszej wymiany.

Piesi i kierowcy nie są narażeni na brak oświetlenia, a co najwyżej czasowo ograniczoną widoczność. Nie zostaną zaskoczeni nagłą przerwą w oświetleniu lub miganiem żarówek. Dodatkowo lampy uliczne LED nie wymagają podczas produkcji stosowania szkodliwych materiałów, w tym rtęci i innych niebezpiecznych metali. Jest to nowoczesny i ekologiczny sposób na uzyskanie doskonałej widoczności na dużym terenie po zapadnięciu zmroku.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi