Connect with us

ogród

Jak samodzielnie stworzyć oczko wodne?

Published

on

preparat do oczek wodnych

Wiosna to czas, kiedy sporo osób większość wolnego czasu poświęca na różnorodne prace w ogrodzie. Kwiaty, owocowe krzewy oraz ciekawe kompozycje umilą każdą wolną chwilę spędzaną na łonie natury. Warto zdecydować się na ciekawe rozwiązania, które będą inwestycją na długie lata. Dość popularnym wyborem jest oczko wodne, które daje ogromne możliwości aranżacji.

Jak stworzyć oczko wodne?

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zagospodarować odpowiednie miejsce w ogrodzie. Warto na wstępie stworzyć szkic, który ułatwi rozpoczęcie prac. Po stworzeniu wykopu odpowiednich rozmiarów podłoże należy dobrze zabezpieczyć, aby woda nadmiernie nie wsiąkała w ziemię. W tym celu najlepiej sprawdza się specjalistyczna folia, o odpowiedniej grubości i odporności.

Następnie wszelkie materiały użyte przy tworzeniu sztucznego zbiornika należy odpowiednio zamaskować, używając dekoracyjnych kamieni, żwiru oraz roślin. Aby spotęgować efekt dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wszelkiego rodzaju zraszacze, wodospady oraz natryski wodne. W oczku świetnie sprawdzają się lilie wodne, tatarak czy też grzebienic zwyczajny. Roślinność należy dostosować do głębokości zbiornika.

Jak dbać o oczko wodne?

Aby zbiornik prezentował się nienagannie i estetycznie bardzo ważne jest regularne czyszczanie oczka wodnego z wszelkich zabrudzeń, pielęgnacja krzewów i roślin oraz czyszczenie kamieni. Większość osób decyduje się na zamontowanie pompy, która pomoże usunąć glony i wszelkie zanieczyszczenia. W zbiorniku wodnym świetnie odnajdą się niektóre gatunki ryb, na przykład Karpie Koi bądź Karasie Złociste. Oczywiście ryby pełnią jedynie funkcję dekoracyjną. Aby zachowały zdrowie muszą regularnie otrzymywać wysokiej jakości pokarm, dedykowany konkretnym gatunkom. Gdy zbiornik jest zarybiony nie należy wpuszczać do wody preparatów oczyszczających.

Sprawdź:

https://poradymieszkanie.pl/najskuteczniejsze-sposoby-na-czyste-szambo

Koszt wykonania i utrzymania oczka wodnego

Średni koszt wykonania sztucznego zbiornika wodnego mieści się w przedziale od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na ostateczną ceną wpływ ma wiele czynników, między innymi ilość materiałów, rodzaj dekoracji, kwiatów oraz ryb. Miesięczny koszt nie jest wysoki, zwykle jest to kwota nie przekraczająca kilkudziesięciu złotych, gdyż pompa oczyszczająca wykazuje niewielki pobór prądu w skali miesiąca.

Wiele porad i inspiracji dla swojego ogrodu znaleźć można na forach i portalach internetowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi pomysłami, spostrzeżeniami oraz różnymi ciekawymi rozwiązaniami. Oczko wodne może przybierać różne formy i rozmiary.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi