Connect with us

Porady i nowości

Benzyna czy diesel? Co lepsze do miasta?

Published

on

benzyna czy diesel

Zwykło się mówić, iż samochody z silnikiem Diesla są bardziej ekonomiczne ze względu na niższy od benzyny bezołowiowej koszt oleju napędowego oraz większą wytrzymałość samych silników. Również ten rodzaj motoru jest chwalony za stosunkowo wysoki moment obrotowy dostępny od najniższych obrotów.

Benzyna czy Diesel?

Silniki benzynowe są za to cichsze, mają mniej podzespołów mogących ulec awarii (np. turbo, klapy wirowe, zawór egr, czy szyna wtryskowa!). Operują także niższym ciśnieniem i (nieznacznie) temperaturą w komorze spalania, co pozwala na zastosowanie mniejszych pojemności i lżejszych stopów metali. Maksymalny moment obrotowy uzyskiwany jest stopniowo, wraz ze wzrostem obrotów silnika (chyba, że silnik ma turbosprężarkę!), więc układ rozrządu i sprzęgła jest mniej narażony na przeciążenia i – w konsekwencji – awarię!

Co lepsze do miasta?

Powyższe argumenty potwierdzają przewagę silników benzynowych, jeśli chodzi odpowiedź na pytanie, co lepsze do miasta! Silnik Diesla sprawdzi się z kolei dobrze w dłuższych trasach i większych samochodach, gdyż wtedy rzeczywiście jesteśmy w stanie uzyskać zadowalające spalanie i małe zużycie silnika. Do miejskich korków polecić jednak należy małe gabarytowo auta z silnikiem benzynowym!

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi