Connect with us

Porady i nowości

Czym kierować się przy zakupie sztalugi do malowania? 

Opublikowany

dnia

Nie od dziś wiadomo, że narzędzia, po które sięgamy, mają olbrzymi wpływ na komfort pracy, a co za tym idzie – efekty. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia, które powinniśmy posiadać przed rozpoczęciem przygody z malowaniem i rysunkiem, jest… sztaluga. W związku z tym, że na rynku znaleźć można sztalugi w najróżniejszych cenach i odsłonach, wybór najodpowiedniejszej może przysporzyć o zawrót głowy. Jaką sztalugę do malowania wybrać? Należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. 

Na początku warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w zasadzie jest sztaluga. To nic innego, jak rodzaj stojaka, którego zadaniem jest podtrzymanie dzieła, które tworzymy. Niegdyś najpopularniejszy były sztalugi trójnożne – to właśnie one były atrybutem renesansowych artystów. Z biegiem czasu pojawiły się jednak znacznie lżejsze rodzaje jak np. sztaluga studyjna, stołowe, czy plenerowe. 

Jaką sztalugę do malowania wybrać?

Tradycyjne sztalugi do malowania wykonywane są z drewna, ale obecnie na rynku spotkać można również te wykonane z metalu, aluminium i stali. Szeroką gamę sztalug znaleźć można w sklepie internetowym dla plastyków, który sprosta oczekiwaniom zarówno początkujących malarzy, jak i tych, przed którymi malowanie nie skrywa już żadnych tajemnic. 

Podczas zakupu sztalugi do malowania należy zwrócić uwagę na:

  • grubości desek
  • rodzaj drewna, z którego została wykonana 
  • wysokość półek, jak i całej sztalugi
  • możliwości blokowania sztalug
  • wielkość skrzyni i półki
  • wielkość i grubość podporu.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na cenę, która powinna być adekwatna do poziomu naszego malarskiego zaawansowania, a także potrzeb. Nie ulega wątpliwości, że profesjonalni malarze zwrócą uwagę na zupełnie inne aspekty niż osoby, które używać b będą sztalugi w warunkach domowych czy studenci. Ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. 

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Popularne tagi