Connect with us

Technologie i ciekawostki

Tektura falista – co warto wiedzieć o popularnym materiale?

Published

on

Tektura falista jest jednym z najczęściej wykorzystywanych obecnie materiałów do produkcji opakowań. Jej szerokie zastosowanie wynika w dużej mierze z niskiej ceny. Nie bez znaczenia są jednak również dobre właściwości użytkowe tego produktu.

Tektura falista – jak wygląda jej produkcja?

Do wytwarzania tektury falistej używa się specjalnego narzędzia, tak zwanej tekturnicy. Łączy ona naprzemiennie pofalowane i płaskie części papieru o odpowiedniej gęstości i gramaturze. Warstwa falowana jest wcześniej wytwarzana przy pomocy urządzeń, nadających jej parametry dokładnie przewidziane dla danego rodzaju materiału. W końcowej fazie obróbki warstwy są łączone przy pomocy spoiwa (najczęściej kleju), a następnie suszone i formowane w odpowiednie kształty.

Tektura falista – zastosowania

Najczęstszym i najbardziej typowym rodzajem zastosowania tektury falistej jest jej użycie do produkcji opakowań. Powodem jest niski koszt tego surowca przy stosunkowo wysokiej wytrzymałości na uszkodzenie i zniszczenie. Warstwa falowana korzystnie wpływa na ochronę transportowanego produktu, zapewniając mu odpowiednią amortyzację. Stosowana jest głównie jako element opakowań zbiorczych, zewnętrznych. Nie ma jednak przeszkód, by użyć jej w innym charakterze. Często stosowana jest więc na przykład jako materiał, z którego wykonywane są separatory w opakowaniach grupujących przedmioty ze szkła lub porcelany. Znakomicie sprawdza się również w roli materiału na rozmaite przekładki i wypełnienia.

Niektóre z rodzajów tektury falistej mogą być wykorzystywane do przechowywania i transportu żywności. Dzieje się tak na przykład w cukiernictwie – ten rodzaj opakowania znakomicie zabezpiecza delikatne wypieki przed zgnieceniem lub uszkodzeniem w inny sposób.

Innym zastosowaniem tektury falistej jest jej użycie podczas remontu, jako okładziny podłóg. Takie zastosowanie umożliwia ochronę cennych okładzin podłogowych przed zarysowaniem, zabrudzeniem lub uszkodzeniem w inny sposób. Warto również obłożyć nią inne, cenne przedmioty podczas prac budowlanych lub przeprowadzki.

Tektura falista bywa też wykorzystywana w sztukach plastycznych – jej twardość umożliwia przykładowo użycie tego materiału do budowy niektórych elementów dekoracji teatralnych.

Tektura falista – zalety

Tak szerokie zastosowania tektury falistej wynikają z jej podstawowych zalet. Należą do nich:

  • niski koszt materiału,
  • biodegradowalność i możliwość recyclingu,
  • powszechna dostępność,
  • dobre właściwości amortyzacyjne.

Jej użycie wykazuje coraz szybszą tendencję wzrostową, wynikającą z rozwoju handlu internetowego – jest stosowana również w tym typie opakowań.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi