Connect with us

Zdrowie i medycyna

Badania na celiakię

Published

on

Celiakia znana jest nam bardziej pod nazwą choroby trzewnej. Objawia się nietolerancją glutenu o podłożu genetycznym. Objawy tej choroby występują po spożyciu pszenicy, jęczmienia i żyta.

Po spożyciu glutenu u osoby chorej dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego w błonie śluzowej jelita cienkiego. Ponadto choroba ta wywołuje zmniejszenie powierzchni jelita, które zdolne jest do wchłaniania substancji odżywczych. Prowadzi to w efekcie do niedoborów żywieniowych.

Celiakia może rozwinąć się w różnym wieku, aczkolwiek najczęściej diagnozowana jest u niemowląt i małych dzieci. U dorosłych zazwyczaj tą chorobę diagnozuje się pomiędzy 30, a 50 rokiem życia. Co ciekawe celiakia dotyka około 1% całej populacji.

Typy celiakii

Wyróżnia się kilka typów celiakii, które zależne są od rozwoju choroby jak i objawów, które daje.

Celiakia klasyczna – dotyczy dzieci i niemowląt,
Celiakia nietypowa – zazwyczaj dotyczy osób dorosłych, a niespecyficzne objawy utrudniają postawienie trafnej diagnozy,
Celiakia niema – nie daje objawów,
Celiakia latentna – brak objawów, stan jelit w tym przypadku jest prawidłowy
Diagnostyka celiakii

Diagnostyka celiakii to bardzo złożony proces. W tym przypadku nie wystarczą pojedyncze badania, aby móc potwierdzić tą chorobę. Specjaliści w dziedzinie leczenia tej choroby zalecają przeprowadzenie aż trzech badań, które odnoszą się do różnych stadiów choroby. Badaniami tymi są:

Badanie genetyczne,
Pomiar przeciwciał typowych dla celiakii,
Badanie histopatologiczne jelita cienkiego.
Diagnostykę w kierunku celiakii powinny wykonać nie tylko osoby z objawami tej choroby, ale również wszyscy spokrewnieni z osobą z celiakią. Jest to spowodowane tym, że należą do grupy osób z ryzyka na zachorowanie na celiakię. Warto więc za wczas przebadać się pod kątem tej choroby jeśli w rodzinie występuje celiakia. Dzięki temu będzie można szybciej rozpocząć proces leczenia i jednocześnie zminimalizować objawy tej choroby. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który pokieruje nas na dalsze badania diagnostyczne. 

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi