Connect with us

Zdrowie i medycyna

Czy kawa szkodzi?

Published

on

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy. W związku z popularnością tego napoju można zastanawiać się, czy jest on zdrowy? Jakie właściwości ma kawa i czy może wpływać negatywnie na zdrowie? Sprawdź poniżej.

Właściwości kawy

Powszechnie wiadomo, że kawę cechuje wysoka zawartość kofeiny. Ta z kolei wykazuje działanie stymulujące. Pobudza ona również ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu pobudza koncentrację, poprawia wydolność organizmu oraz ogólny nastrój, a także dodaje energii. Ponadto w kawie znaleźć można polifenole. Mają one silne właściwości antyoksydacyjne, przy czym należy pamiętać, że im mniej wypalone są ziarna kawy, tym związków tych zawiera ona więcej. Nie bez znaczenia jest także, że kawa to napój praktycznie bezkaloryczny, dlatego sięgają po nią chętnie osoby, które dbają o swoją sylwetkę. W takim przypadku należy jednak pamiętać, aby nie dodawać do kawy tłustego mleka czy słodkich syropów smakowych. Ponadto w kawie można znaleźć także niewielki ilości wapnia, magnezu, potasu czy sodu.

Z drugiej strony często wskazuje się, że kawa jest niemal tak samo szkodliwa, jak papierosy czy alkohol. Czy tak jest faktycznie?

Zobacz najlepsze automaty vendingowe dla kawy na: automatyvending.waw.pl

Wpływ kawy na zdrowie

Często wskazuje się, że kawy nie powinny spożywać osoby chorujące na nadciśnienie lub na choroby sercowe. Należy jednak wskazać, że nie istnieją badania, które mogłyby potwierdzić, iż picie kawy wpływa w jakimkolwiek stopniu na wzrost ciśnienia tętniczego, jak i na rytm serca. Istnieją natomiast badania potwierdzające, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca, a także rozwoju cukrzycy typu 2.

Warto również wskazać, że kofeina zawarta w kawie korzystnie wpływa na metabolizm węglowodanów oraz tłuszczów. Związek ten powoduje, że zwiększa się stężenie insuliny oraz glukozy, a metabolizm przyspiesza, tak samo jak proces rozkładania tłuszczów. Dzięki temu picie kawy sprzyja odchudzaniu. Nie bez powodu zresztą kawa często jest jednym ze składników zawartych w suplementach wspomagających odchudzanie.

Kawa może korzystnie wpłynąć także na wątrobę, zmniejszając ryzyko wystąpienia marskości tego narządu. Z kolei pozytywny wpływ na układ nerwowy wyraża się w tym, że:

  • usprawnia się koncentracja,
  • redukuje się zmęczenie i uczucie senności,
  • opóźnia się rozwój choroby Alzheimera oraz Parkinsona.

Kiedy kawa szkodzi?

Powszechnie wskazuje się, że kawa jest bezpieczna, o ile pije się ją z umiarem. W przypadku dostarczenia do organizmu zbyt dużych dawek kofeiny może ona bowiem przynieść niepożądane skutki, takie jak uczucie niepokoju, zdenerwowanie czy nawet występowanie stanów lękowych. Ponadto istnieją pewne grupy osób, dla których picie kawy nie jest wskazane. Zalicza się do nich:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby mające problemy ze snem (ze względu na pobudzające właściwości kawy),
  • osoby zmagające się z chorobami gastroenterologicznymi (ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby refluksowej).

Ponadto faktem jest, że kawa działa moczopędnie, a także ma negatywny wpływ na przyswajalność magnezu oraz wapnia. Jednak ubytek tych pierwiastków jest niewielki i nie powinien mieć znaczenia dla zdrowia, o ile na co dzień stosuje się zbilansowaną dietę.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi