Connect with us

Zdrowie i medycyna

Jak odróżnić gnidy od łupieżu?

Opublikowany

dnia

Łupież to powszechna choroba skóry głowy, która niekiedy może przysporzyć spory dyskomfort, a w niektórych przypadkach doprowadzić także do gorszego samopoczucia czy spadku chęci do podejmowania relacji międzyludzkich. Białe plamy pojawiające się na skórze mogą także wywierać wpływ na naszą samoocenę. Należy wspomnieć jednak, że łupież niejednokrotnie bywa mylony z innymi chorobami, których objawy są do złudzenia podobne. Mowa tu m.in. o atopowym zapaleniu skóry czy wszawicy – to właśnie temu drugiego schorzeniu bliżej przyjrzymy się w poniższym artykule.  

Gnidy a łupież – to jedno z tych rozróżnień, które przysparza tak wielu rozterek. Na początku warto zauważyć jednocześnie, że gnidy to nic innego jak jaja, które wszy pozostawiają we włosach. Gnidy i łupież przybierają identyczne kolory, a także rozmiary. Jak więc właściwie określić, czy mamy do czynienia z gnidami, czy z łupieżem? Otóż kluczowe jest tu dokładne przyjrzenie się kształtowi. Łupież ma nieregularne kształty i jest płaski. Z kolei gnidy są owalne i wypukłe. Te aspekty wydają Ci się niewystarczające? Łupież, jak wiadomo, często osypuje się np. na ubrania, przez co dostrzegalny jest np. na czarnych materiałach. Z powodzeniem można go więc wytrzepać z włosów. Z kolei pozbycie się gnid jest o wiele bardziej kłopotliwe. 

Gnidy a łupież – informacje dodatkowe

Łupież może pojawić się w dowolnym miejscu, a gnidy najczęściej ulokowane są zwykle za uszami, a zdecydowanie rzadziej na czubku głowy. 

Rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym z problem wszawicy zmagają się niemal regularnie. Tym samym wszy mogą zostać przeniesione na pozostałych członków rodziny, ponieważ bez problemu przenoszą się z jednej osoby na drugą. W przypadku zauważenia wypukłych zmian na włosach należy niezwłocznie rozpocząć terapię przeciw wszom, stosując się do zaleceń producenta.
W momencie, gdy okaże się, że na włosach pojawia się łupież, to należy niezwłocznie sięgnąć po specjalistyczne produkty, jak np. dermokosmetyki na łupież, które w swojej ofercie posiada marką Ducray. Produkty tego typu działają przeciwbakteryjnie i łagodzą uczucie świądu i swędzenia. Zapobiegają także nawrotom.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Popularne tagi