Connect with us

Zdrowie i medycyna

Poród a cukrzyca ciążowa

Published

on

Cukrzyca jest chorobą polegającą na niedoborze hormonu syntetyzowanego przez trzustkę, insuliny, który powoduje zaburzenia metaboliczne i zmiany patologiczne w różnych narządach i tkankach.

Insulina jest hormonem, który pomaga w przetwarzaniu glukozy z pożywienia oraz w syntezie glikogenu (analogu skrobi) i lipidów (tłuszczów). Kiedy występuje niedobór insuliny, wykorzystanie glukozy jest upośledzone, a poziom glukozy we krwi wzrasta. Jest to tzw. hiperglikemia.

Jakie są rodzaje cukrzycy?

Główną grupę osób chorych na cukrzycę stanowią pacjenci z cukrzycą typu 1 (cukrzyca insulinozależna – występuje zwykle w dzieciństwie) oraz typu 2 (cukrzyca insulinoniezależna, która występuje u osób dorosłych). Czasami cukrzyca rozwija się w czasie ciąży, a upośledzony metabolizm glukozy może utrzymywać się po porodzie.

Dlaczego występuje cukrzyca typu 1?

Cukrzyca typu 1 jest chorobą spowodowaną dysfunkcją układu immunologicznego z wytworzeniem przeciwciał przeciwko własnym tkankom i prowadzi do zniszczenia produkujących insulinę komórek β wysepek trzustkowych, co objawia się bezwzględnym niedoborem insuliny. Czasami pacjenci z jawną T1DM nie wykazują oznak autoimmunologicznego uszkodzenia komórek β – jest to tzw. idiopatyczna T1DM.

 

Jakie są niebezpieczeństwa związane z podwyższonym poziomem glukozy we krwi?

Pod długotrwałej ekspozycji na hiperglikemię w naczyniach krwionośnych i tkanki nerwowej ciała są specyficzne zmiany strukturalne i funkcjonalne w narządach docelowych, co objawia się rozwojem powikłań cukrzycy. Konwencjonalnie powikłania te dzieli się na mikroangiopatię (uszkodzenie naczyń małego i średniego kalibru), makroangiopatię (uszkodzenie naczyń dużego kalibru) oraz neuropatię (uszkodzenie tkanki nerwowej).

Jak cukrzyca wpływa na przebieg ciąży?

Ciąża zaostrza przebieg cukrzycy i przyczynia się do wczesnego rozwoju jej powikłań. Niebezpieczeństwo cukrzycy dla kobiet w ciąży polega na tym, że wysoki poziom glukozy we krwi we wczesnej ciąży może prowadzić do spontanicznych poronień, wad płodu, a w późniejszych etapach do rozwoju wielowodzie, co często powoduje przedwczesny poród.

Sprawdź:

Do czynników ryzyka dla kobiet ciężarnych z niewyrównaną cukrzycą należą: progresja powikłań naczyniowych (retinopatia, nefropatia, choroba niedokrwienna serca), częstsze występowanie powikłań cukrzycy, rozwój powikłań ciąży, zwłaszcza gestozy. Ryzyko progresji retinopatii cukrzycowej w czasie ciąży jest zmniejszone poprzez wyrównanie cukrzycy i fotokoagulacji przed poczęciem. Noworodki matek chorych na cukrzycę często mają dużą masę ciała (4,5 kg lub więcej) i duże rozmiary.

Dzieje się tak z powodu zwiększonego przepływu glukozy z krwi matki przez łożysko do krwiobiegu płodu, co powoduje, że jego trzustka produkuje nadmiar insuliny, stymulującej wzrost. Pomimo swoich dużych rozmiarów, noworodki są niedojrzałe pod wieloma względami, rodzą się z nadmiarem insuliny i niskim poziomem glukozy we krwi.

Kiedy ciąża jest przeciwwskazana w cukrzycy?

Ciąża jest przeciwwskazana, jeśli:

  • Wiek kobiety to ponad 38 lat.
  • Hemoglobina glikowana (Hb A1c) wynosi powyżej 7% w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Cukrzycowa kwasica ketonowa rozwinęła się we wczesnym okresie ciąży.
  • Cukrzyca u obojga małżonków.
  • Istnieje połączenie cukrzycy i aktywnej gruźlicy.
  • Występują zmiany naczyniowe (np. retinopatia proliferacyjna cukrzycowa, nefropatia).
  • Kobieta ma przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek.
  • W przeszłości kobieta chora na cukrzycę miała przypadki śmierci lub narodzin dzieci z zaburzeniami rozwoju.
  • Cukrzyca jest połączona z uczuleniem Rh (konflikt Rh) u matki

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi