Connect with us

Biznes i finanse

Branża vendingowa pomysłem na mały biznes

Published

on

automaty vendingowe

Odkładanie pieniędzy na lokacie w banku nie przynosi w dzisiejszych czasach wiele zysku. Pieniądze lubią być w ciągłym obiegu, żeby nie traciły na wartości. Mając do dyspozycji nadmiar gotówki, dobrze jest coś zainwestować. Ciekawym pomysłem na drobny biznes może okazać się branża vendingowa.

Czym się zajmuje?

“Vending machine” w języku angielskim oznacza automat do sprzedaży. Krótko rzecz ujmując, są to samoobsługowe maszyny, które umożliwiają zakup pożądanego towaru bez udziału sprzedawcy. Ten rodzaj sprzedaży jest już znany od XIX w. Pierwsze tego typu automaty pojawiły się najpierw w Londynie, a później zyskały ogromną popularność za oceanem. Dobrze sprzedającymi się produktami w tamtym czasie były pocztówki, znaczki czy gumy balonowe. Dzisiejsze automaty weszły w erę automatyzacji zatem można w nim umieścić, co tylko się chce.

Czy to jest opłacalne?

Ostatnimi czasy kiedy ludzkość zmagała się z pandemią koronawirusa, branża vendingowa bardzo na tym zyskała. Zamknięte kawiarnie, ograniczony dostęp do szybkich zakupów czy artykułów do dezynfekcji były dobrym momentem do wypełnienia niszy przez automaty vendingowe. Współczesne maszyny można wyposażyć w takie artykuły jak:

  • żywność i napoje,
  • artykuły higieniczne,
  • ochraniacze na buty,
  • artykuły do dezynfekcji,
  • maseczki ochronne,
  • papierosy,
  • gadżety elektroniczne.

Oczywiście w Polsce będzie trudno znaleźć automat z papierosami, ale już w Barcelonie, gdzie sprzedaż papierosów jest mocno ograniczona, znajdziemy bez większego problemu. Zagęszczenie maszyn vendingowych w naszym kraju jest jeszcze bardzo małe w porównaniu do innych krajów z Unii Europejskiej. Wygląda na to, że ta branża dopiero nabrała rozpędu i będzie się w dalszym ciągu rozwijać. Warto też zdawać sobie sprawę ile prądu zużywa automat vendingowy.

Gdzie postawić pierwszy automat?

Wybór lokalizacji automatu zależy w dużej mierze od tego, co będzie sprzedawał. Wszelkiego typu artykuły żywieniowe znajdą dobry zbyt w szkołach, szpitalach, portach lotniczych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże. Coraz więcej firm decyduje się także na wyposażenie w tego typu urządzenia pokoju socjalnego. Jest to atrakcyjny i oszczędny sposób zaspokojenia potrzeb pracowników. Na początek wystarczy kupić 2-3 automaty, żeby sprawdzić czy wybór lokalizacji był trafny.

Nowoczesna strona vendingu dopiero się zakorzenia w Polsce. Inspiracje można czerpać u zachodnich sąsiadów, ale własne pomysły na sprzedaż też mogą okazać się trafne. Znalezienie niszy to pierwszy krok do rozkręcenia własnego biznesu. Pozostaje tylko zainwestować w nowoczesny automat.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi