Connect with us

Porady i nowości

Czy konwersacje w j. angielskim są konieczne?

Published

on

Język angielski obecnie jest najbardziej uniwersalnym językiem na świecie. Jest wykorzystywany w pracy, podczas wyjazdu za granicę albo kiedy trzeba porozumieć się z obcokrajowcem. Jednak wiele lat spędzonych na nauce języka angielskiego w szkole często nie przekłada się na znajomość tego języka w życiu codziennym. Dlatego jego nauka powinna być staranna, systematyczna oraz przynosić dobre efekty.

Konwersacje są konieczne

Płynne, swobodne i naturalne mówienie po angielsku jest niemożliwe bez wcześniejszych ćwiczeń. Stąd też konwersacje w j. angielskim są niezbędnym elementem nauki języka obcego. Szczególnie korzystne są rozmowy z native speakerem.

Zbyt duży nacisk na gramatykę

Czasy, czasy, czasy… Szkoła przykłada ogromną wagę do nauki czasów, części mowy itp. Za to mało czasu poświęca się na konwersację. Gramatyka wiedzie prym w szkołach i na uczelniach. Ale w życiu, przede wszystkim, używa się języka mówionego.

Strach przed rozmową

Często bywa tak, że osoba po ukończeniu szkoły wyjeżdża za granicę i nie potrafi się dogadać. Ocena bardzo dobra z języka angielskiego na świadectwie szkolnym nie gwarantuje możliwości posługiwania się nim za granicą. Zdarza się, że uczeń kończący szkołę, jest przerażony rozmową w prawdziwych sytuacjach. Strach ściska za gardło. Przychodzi obawa przed popełnieniem błędu. Przecież przez wiele lat taki uczeń był oceniany przez nauczycieli i sądzony przez innych uczniów.

Jedynym sposobem na przełamanie strachu są konwersacje w j. angielskim. Aby swobodnie i naturalnie posługiwać się językiem obcym, trzeba ćwiczyć rozmowy. Należy przeprowadzać krótkie dialogi, odgrywać scenki, słuchać nagrań i opowiadać historie.

Konwersacje podstawą nauki języka obcego

Nie ma się co oszukiwać. Kluczem do nauczenia się języka są konwersacje. Język obcy przyswaja się najlepiej, gdy ma się z nim bezpośredni kontakt. Dlatego najlepszym i najszybszym sposobem na opanowanie umiejętności językowych są konwersacje w j. angielskim. Dodatkowo można rozszerzyć ćwiczenia poprzez rozmowy z native speakerem. Dzięki temu, korzyści będą jeszcze większe. Bez praktyki polegającej na odgrywaniu scenek, gdzie rozmowa jest głównym narzędziem komunikacji, uczeń ma znikome szanse na nauczenie się języka obcego.

Oto niektóre korzyści płynące z nauki języka angielskiego poprzez konwersacje:

  • uczeń lepiej zapamiętuje zdania, które zostały usłyszane i wypowiedziane na głos
  • uczeń nabiera płynności w wypowiadaniu swoich myśli
  • uczeń osłuchuje się z językiem i lepiej rozumie przekazywane treści
  • uczeń nabiera pewności siebie
  • uczeń poprawia komunikację werbalną, minimalizując błędy i niedomówienia

Istnieje jeszcze wiele innych korzyści płynących z nauki języka angielskiego z wykorzystaniem konwersacji, ale nie sposób je tu wszystkie wymienić. Jedno jest pewne. Biegłe opanowanie języka obcego w głównej mierze zależy od ilości i jakości przeprowadzonych konwersacji w danym języku.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi