Connect with us

Porady i nowości

Jaka powinna być ryza papieru?

Published

on

W biurach, instytucjach, a nawet domach prywatnych wykorzystuje się spore ilości papieru do drukarek. Jest to papier o określonej gramaturze i rozmiarze (przeważnie a4), matowy lub błyszczący. Drukowane bywają np. dokumenty lub zdjęcia, pojedynczo lub w kopiach. Papieru nie kupuje się w postaci luźnych plików kartek. Przeważnie pakowany jest w tzw. ryzy. Obecnie ryza papieru liczy 500 sztuk identycznych kartek. Opakowanie zawiera informację co do rozmiaru, gramatury oraz skali białości papieru.

Dlaczego papier sprzedawany jest w ryzach?

Duże zapotrzebowanie na papier do drukarki (np. w biurze) przyczynia się do konieczności częstego jego uzupełniania. Ryza papieru zawiera aż 500 kartek (arkuszy), wystarcza więc na dość długo. Takie założenie jest względne, bo w niektórych miejscach zużywa się ponad ryzę dziennie i nie jest to niczym dziwnym. Chodzi jednak o ułatwienie zarówno zakupów, jak i późniejszego przechowywania papieru. Ryzy pakowane są w grubszy papier, a następnie po 4-5 pakietów wkładane do sztywniejszych pudełek. Dzięki temu można kupić w wygodny sposób dwie, dziesięć, pięćdziesiąt i więcej ryz papieru.

Ilość 500 arkuszy jest też dość dobrym wyborem, jeśli chodzi o wszelkie przeliczenia. Dwie ryzy dają 1000 kartek, i tak dalej. Jakakolwiek mniej regularna liczba, np. dawna wartość ryzy – 480, nie jest zaokrąglona do pełnych setek i trudniej jest dodawać czy mnożyć większe ilości. W porównaniu do tego typu liczb, 500 zapewnia dużą wygodę. Niektóre drukarki mają dostosowaną pojemność komory na papier i może się tam zmieścić cała ryza. Do innych wkłada się jednorazowo od kilku do kilkudziesięciu kartek.

Ryza papieru – gdzie kupić i za ile?

Nie istnieje jedna ogólna cena za ryzę papieru z uwagi na różnice w jakości samego papieru, cenniki i politykę różnych firm, ale można uznać, że jest to koszt kilku – kilkunastu złotych. Droższy będzie oczywiście papier lepszej jakości. Na papierze lepiej nie oszczędzać, bo odbija się to na jakości wydruku czy nawet działaniu drukarki. Można jednak obniżyć koszt dzięki:

  • wybieraniu lokalnych sklepów/producentów – wtedy płaci się jedynie za produkt, bo nie trzeba doliczać ceny za dostawę,
  • wybieraniu znanych i dobrych firm – wiąże się to z mniejszymi stratami w postaci np. pomiętych kartek czy rozmazanych wydruków,
  • przeszukiwaniu internetu pod kątem okazyjnych ofert,
  • kupowaniu większej ilości papieru – niektórzy producenci oferują zniżki przy konkretnej ilości, a jeśli zamawia się przez internet, można uzyskać darmową wysyłkę.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi