Connect with us

Zdrowie i medycyna

Czym jest psychologia i w jaki sposób psycholog może pomóc osobie cierpiącej na zaburzenia psychiczne?

Opublikowany

dnia

Psychologia to pojęcie znane zdecydowanej większości osób. Nie każdy jednak wie, co dokładnie się pod nim kryje. Dobrze byłoby zatem przyjrzeć się temu pojęciu nieco bliżej. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, czym zajmują się psychologowie i w jaki sposób mogą oni pomóc osobom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach pomoc specjalisty jest niezbędna.

Psychologia – najważniejsze informacje

Psychologia to nic innego jak nauka, która zajmuje się dokładnym badaniem psychiki człowieka oraz mechanizmów rządzących ich zachowaniem. Warto zdawać sobie sprawę z faktu istnienia różnych dziedzin psychologii. Mowa tu przede wszystkim o psychologii akademickiej, jak również o psychologii stosowanej. Istnieje także całkiem sporo szkół psychologicznych. Aby móc zostać psychologiem, konieczne jest ukończenie pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku psychologia. Można wybrać najbardziej interesującą specjalizację. Warto zaznaczyć, że psychologowie mogą pracować w różnych miejscach. Wcale nie muszą prowadzić swojego własnego gabinetu, bo psychologów zatrudnia się również na uczelniach oraz w korporacjach. Nie da się jednak ukryć, że całkiem sporo osób po studiach psychologicznych, decyduje się na wspieranie osób borykających się z różnymi kryzysami i zaburzeniami psychicznymi. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do gabinetu psychoterapii.

Komu może pomóc psycholog?

Jak zaznaczono wyżej, psycholog może zajmować się pomocą osobom borykającym się z szeroko pojętymi zaburzeniami psychicznymi. Mowa tu przede wszystkim o depresji, jak również o zaburzeniach osobowości czy też o zaburzeniach lękowych. Warto zaznaczyć, że psycholog może wspierać także osoby w kryzysie egzystencjalnym. Profesjonalny gabinet psychologiczny mogą odwiedzać także osoby zmagające się z trudnościami adaptacyjnymi. Wreszcie, po specjalistyczną pomoc może sięgnąć każdy, kto chce pracować nad swoimi słabymi stronami oraz poznać mocne. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z wad i zalet swojego charakteru. 

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej pomaga dobry specjalista. Znalezienie profesjonalnego psychologa nie jest na szczęście tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Przede wszystkim, dobrym pomysłem będzie poczytanie opinii na temat poszczególnych specjalistów. Im więcej pozytywnych opinii pacjentów, tym rzecz jasna lepiej. Warto byłoby mieć na uwadze to, aby sprawdzić czy psycholog posiada odpowiednie kompetencje. Powinien posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych psychologicznych. Doskonale, jeżeli psycholog będzie posiadał zaświadczenia o ukończeniu różnego rodzaju kursów i szkoleń. Dla wielu osób istotna jest również cena terapii psychologicznej. Wydaje się więc, że całkiem trafionym rozwiązaniem może okazać się porównanie poszczególnych ofert. Istotne jest także i to, w jaki sposób urządzony jest gabinet psychologiczny. Powinna być to bezpieczna przestrzeń, umożliwiająca spokojną rozmowę. Gabinet powinien być więc funkcjonalny oraz atrakcyjny wizualnie.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

Popularne tagi