Connect with us

Zdrowie i medycyna

Kiedy zalecane jest badanie echokardiograficzne?

Published

on

Echokardiografia to badanie, które wykonuje się przezklatkowo, przezprzełykowo lub poprzez Doppler. Jest to badanie serca za pomocą ultradźwięków, które jest nieinwazyjne. Przy jego pomocy można ocenić budowę i działanie zastawek serca, jak również zdiagnozować jego wady. Jak dokładnie przebiega to badanie? Jak się do niego przygotować? Tego dowiesz się czytając pozostałą część artykułu.

Najważniejsze badanie kardiologiczne – echo serca

Echo serca wykonuje się na zlecenie lekarza najlepiej kardiologa. Można też wykonać je prywatnie, ale jak wiemy wiąże się to z kosztami. Opis badania pacjent otrzymuje na piśmie lub innym nośniku danych np., płycie. Tu wszystko uzależnione jest od możliwości pracowni, w której było wykonywane to badanie. Najczęściej to badanie wykonywane jest przezklatkowo. Jeśli zaś wyjdą jakieś nieprawidłowości wówczas wykonywana jest echokardiografia przezprzełykowa.

Jakie są wskazania do wykonania tego badania?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania echokardiograficznego są poważne choroby serca jak np., choroba niedokrwienna serca, zawał mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia lub też zapalenie mięśnia sercowego. Wykonanie badania pozwala na ocenę zaawansowania choroby, a także umożliwia monitorowanie postępów leczenia. Badanie to można wykonać również w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Decydując się na wykonanie echa serca można łatwo rozpoznać przyczyny szmerów serca, zaburzeń rytmu, a także bólów, które występują w klatce piersiowej. Echo serca jest wręcz niezastąpione podczas obserwacji niewydolności niedokrwiennej serca i niewydolności zapalnej. Kolejnym wskazaniem do wykonania echa serca jest podejrzenie nadciśnienia płucnego. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować wady wrodzone serca, a także rokowania na wyleczenie.

Jak przygotować się do tego badania?

Do tego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy tylko szybciej przejść wstępne badanie kardiologiczne, w których skład wchodzi EKG i RTG klatki piersiowej. Z wynikami badań należy udać się do lekarza, który będzie wykonywał echokardiografię. Jeśli zaś została zalecona echokardiografia przełykowa to na badanie zgłaszamy się na czczo.

Continue Reading

Ostatnie wpisy

REKLAMA

ad

Popularne tagi